Православна Пасха 2017

Православна Пасха 2017

«Свято Пасхи складає серце православ'я» - Сергій Булгаков. Ці слова точно відображають значення цього дня для християн усього світу. Православна Пасха 2017 року стане черговим, але незабутнім і унікальним у своєму роді днем, коли всі без винятку віддають данину жертві Ісуса на благо порятунку людства. Для справжніх прихильників віри ця дата символізує ще й початок чергового року, нової віхи в історії православ'я, очищення від гріховних думок, прощення поганих вчинків.

Історія і символи

Саме слово «пасха» має грецьке коріння, і в буквальному перекладі означає «перехід через», «проходження повз". Свято, було назване так на честь того, що людство в цей день перейшло, минулу смерть і знайшло нове життя. У кожних народів історія його виникнення, символи і традиції свої. Єдино одне - давнє коріння і особлива радість, з якою зустрічають цей день. Мало хто знає, що в Росії, задовго до появи християнства, було свято під назвою Пасхет. У слов'янських книгах (найдавніших історичних хроніках) він описується, як початок нової епохи для древніх русичів. Наші предки високо шанували своїх Богів - Сонце і Місяць. За їх твердженням, в цей день сім'ї змушені були перейти в нові землі через проливання з неба вогняного дощу - результату непримиренної війни між Богами. Але нові землі, всупереч їх побоюванням, принесли благополуччя, багаті врожаї, мир і спокій в життя наших предків. Свято припадало на початок весни і було символом початку нового життя.Пізніше, в період становлення християнства, багато традицій язичництва, які не вдавалося викорінити, були переграні під нову релігію, в їх число увійшов і Пасхет. З древніх символів і обрядів до нашого часу дійшли і не втратили актуальність і популярність традиція розведення пасхального вогню, яскраві барвисті прикраси, всенародні святкування.

Як визначається дата свята

День настання воскресіння Ісуса Христа визначається за спеціальною схемою-таблиці, яка називається Пасхалія. У 2017 паска припадає на 16 квітня. У цю складну систему розрахунків входять кілька величин, від взаємодії яких і залежить точна дата. Православна церква в розрахунках використовує Юліанський календар, а католицька - Григоріанський. Своєрідною точкою відліку до того терміну, якого числа настане пасхальне воскресіння, служить дата весняного рівнодення.

Як правильно готуватися

Святу передує своєрідний підготовчий період - Страсний тиждень. Кожен її день має своє значення, йому відповідають певні традиції.

Понеділок - початок підготовки будинку до знаменної дати.
Вівторок - повинний бути приведений в порядок весь одяг.
Середа - потрібно позбутися від сміття і прибрати на прибудинковій території, у дворі.
Четвер - прикрашають будинок, ходять в баню, готують яйця і паски.
П`ятниця (пристрасна) - день смутку. Не можна виконувати ніякої роботи по дому, особливо ту, де використовуються будь-які ріжучі або колючі інструменти та приладдя. Субота - на богослужіннях висвітлюється традиційна великодня їжа, в будинках йдуть її останні приготування.
Неділя - проходять святкові церковні та світські заходи.

Спочатку, в іудейському християнстві, не виникало сумнівів у тому, коли починається і закінчується Великдень - дата була встановлена точно. Воскресіння Ісуса святкувалося 14 Нісана. Крім цього, передвеликодній тиждень, як такого, не було. На пряме входження в традиції язичницьких ритуалів і обрядів вказує те, що в розрахунках використовуються сонячний і місячний календарі.

Цікаві факти і прикмети

За тисячоліття це унікальне свято обросло безліччю традицій, легенд і казок. Фарбування яєць - найдавніший і самий загадковий обряд. Згідно з однією з легенд, він прийшов до нас із Стародавнього Риму. У 224 році нашої ери, в день народження правлячого в той час імператора Марка, його слуги виявили яйце незвичайного забарвлення - в червоних плямах. З тієї пори, нібито, і прийнято дарувати на Великдень яскраво розфарбовані курячі яйця. Багато класиків літератури оповідають в своїх творах про це свято. Але найзагадковіша алегорія - роман «Майстер і Маргарита». Хоча в романі явно не вказано на тимчасову зв'язок між подіями твору і реальним часом, достеменно відомо з ремарок автора до рукопису, що дія розгортається під час пасхального тижня, а бал планується на той час, коли буде день воскресіння Ісуса.

У православ'ї не прийнято сльозами поминати померлих близьких під час передсвяткового тижня. Для того щоб закликати їх до хати, порадувати частуванням і добрими словами, прийнято розвішувати на вікнах рушники - вишиті хрестом вафельні або полотняні рушники. Могили відвідують через 7 днів після дня воскресіння Христа.

Залишки страв зі святкового столу не прийнято викидати або згодовувати тваринам. З давніх часів все, що не було з'їдено, закопували на городі або в полі. Вважалося, що таким чином задобрювали землю, і забезпечували багатий урожай. Вірити чи, чи дотримуватися традиції - це особистий вибір кожного з нас. Але, згідно з проведеними статистичними дослідженнями, за два останні десятиліття число віруючих росіян збільшилася вдвічі! Навіть законодавчі збори вже не один раз піднімало питання про те, щоб зробити це свято державним і приурочити до нього офіційні вихідні дні.
  • 26.02.2016
  • 319 переглядів
Всього коментарів: 0
avatar