Пенсійний вік у 2018 році в Росії: останні новини і підвищення термінів

Пенсійний вік у 2018 році в Росії: останні новини і підвищення термінів

Пенсійний вік у 2018 році в РосіїПолеміка про підвищення пенсійного віку ведеться різними відомствами вже не перший рік. На користь цього рішення свого часу висловлювалися представники Мінфіну та Мінекономіки, а Мінпраці навіть виражало думку, що варто скасувати пенсійні виплати тієї категорії громадян, яка отримує високий дохід. Те, що можливість підвищення пенсійного віку хвилює простих росіян, абсолютно не викликає подиву.

В умовах економічної кризи роботу не може знайти навіть молодь, що вже говорити про людей, яким перевалило за 40 - 50 років! Вони сподіваються, що ось-ось можна буде вийти на заслужений відпочинок і, нарешті, отримувати від держави хоч якісь гроші. А тут з'ясовується, що в 2018 році в цей час може бути відсунуто ще на пару років. Давайте розберемося, чи дійсно в Росії гряде чергова пенсійна реформа, а також з'ясуємо, до яких наслідків вона може призвести.

Сучасна пенсійна система РФ

У будь-якій країні світу пенсійна система - це сукупність законодавчих, а також економічних і організаційних норм, які забезпечують виплати пенсіонерам. Якщо провести аналіз світового досвіду, можна виділити кілька можливих варіантів пенсійних систем:

1. Індивідуально-накопичувальна система: самі працівники або роботодавці роблять відрахування до Пенсійного фонду, в якому гроші накопичуються для забезпечення виплат при досягненні певного віку.
2. Розподільна система з основою у вигляді пенсійного податку: відрахування, що здійснюються із заробітної плати працівників, йдуть на виплати для сьогоднішніх пенсіонерів. Коли ці працівники самі досягають віку виходу на пенсію, їм починає «платити» наступне покоління працездатних громадян країни.
3. Розподільна система з основою у вигляді загальних податкових надходжень. В цьому випадку пенсійні виплати здійснюються з тієї суми, яка була отримана державою у вигляді податків від різних суб'єктів підприємництва, фірм, підприємств і тому подібного.

У більшості країн світу держава комбінує ці варіанти, так як звичайна розподільна система часто є неефективною (особливо в країнах, де існує проблема старіння нації). Саме це зараз відбувається в РФ, де в останні роки можна спостерігати негативний приріст населення, тіньову зайнятість і збільшення кількості фірм, офіційно зараховуються працівників на мінімальну зарплату.

В цілому можна сказати, що число офіційно зайнятих людей в країні постійно падає, а ось кількість пенсіонерів невпинно зростає. Такими темпами держава прийде до ситуації, коли буквально через 20 років число людей, що вийшли на пенсію, буде перевищувати кількість народжених малюків. Та й зараз можна говорити про те, що значна частина надходжень до бюджету країни в подальшому йде на соціальні виплати, в тому числі пенсійні.


Через старіння нації підвищення пенсійного віку неминуче


Якщо говорити про особливості сучасної пенсійної системи РФ, потрібно відзначити, що зараз виплачуються пенсії декількох основних типів, в тому числі трудова, по старості, внаслідок втрати працездатності, за вислугою років і соціальна. Також слід зазначити пенсії, що виплачуються недержавними фондами (страхові пенсії).

Але давайте розглянемо безпосередньо пенсію за віком! Поріг, після якого людина належить до таких пенсіонерів, у всьому світі вважають, виходячи з таких факторів: середня тривалість життя в країні і її якість, тобто екологічні, соціальні та медичні аспекти, рівень злочинності, якість продуктів харчування і води.

У Російській Федерації діють норми, встановлені ще за часів Союзу, що склали 55 років для жінок і 60 років - для чоловіків. Винятки становлять лише деякі категорії громадян - наприклад, ті люди, які працювали в умовах Півночі, під землею або на гарячому виробництві (вони можуть стати пенсіонерами на десяток років раніше).

Причини перегляду пенсійного віку

Не секрет, що в Російській Федерації число не просто працездатних, а реально працюючих громадян поступово стає менше, ніж кількість людей, які перебувають на пенсії. Дана тенденція була відзначена фахівцями багатьох економічних і фінансових відомств. Якщо до недавнього часу, коли високі ціни на нафту дозволяли закрити очі на проблему, її вважали за краще не обговорювати, то віяння останніх років призвели до необхідності полеміки з приводу можливого підвищення пенсійного віку.

Пенсійний фонд Росії не наповнюється настільки, щоб забезпечити потрібний розмір пенсійних виплат. Експерти кажуть, що навіть за приблизними підрахунками близько 35 мільйонів громадян Росії отримують «сіру» зарплату, з якої не виплачується ніяких соціальних відрахувань. Тільки підвищення пенсійного віку допоможе уникнути додаткового навантаження на бюджет і рубль у вигляді уповільнення темпів інфляції.


Підвищення пенсійного віку - спроба врятувати бюджет РФ від розорення

В якості позитивних сторін цього заходу експерти називають:

- балансування вітчизняної системи пенсійного забезпечення без підвищення оподаткування працючих категорій людей;
- нівелювання негативних наслідків зменшення народжуваності;
- зменшення податкового навантаження на представників бізнесу.


В результаті заговорили про те, що варто почати поступове підвищення віку, в якому люди зможуть претендувати на пенсію. Серед пропозицій, які можна реалізувати вже в 2018 році, звучало, наприклад, таке: чоловіки і жінки повинні будуть працювати до 65 років. З цього приводу не забарилися висловитися і деякі експерти.

Едуард Матвєєв, гендиректор ТОВ «УК« Кастом Кепітал », повідомив, що пенсійні та зарплатні виплати бюджетникам в Росії тягнуть на себе валову частку видаткової частини бюджету. Зараз на кожного пенсіонера припадає приблизно три реально зайнятих людини, але через пару років ця пропорція складе 1: 2. Щоб вирішити цю проблему, слід підвищити вікову планку або підняти податки для працівників. Зрозуміло, що кожна з цих заходів є непопулярною, але перша вважається меншим злом, ніж друга.

Приблизно так само міркує і Микола Казанцев, директор фірми «RicH PR». На його думку, влада, прагнучи підвищити лояльність громадян країни, взяли на себе надмірні соціальні зобов'язання. Коли «чорне золото» було за ціною від 100 доларів за барель, проблем не виникало, але при падінні до 30-40 доларів волею-неволею доводиться «підтягувати пояси». Однак цей захід посилить питання безробіття. Як ми вже говорили, сьогодні зовсім не просто знайти роботу людям, вік яких перевалив за 45 років.


Швидше за все, підвищення вікової планки викличе сплеск безробіття

Що вже говорити про старше покоління! Як тільки підвищиться вікова планка виходу на пенсію, армія безробітних поповниться. Таким чином, пенсія просто заміниться на виплату допомоги по безробіттю, що в підсумку призведе до бюджетних витрат приблизно в тому ж обсязі, що і пенсійні виплати. Ще один момент, який потрібно врахувати, - це молоді мами. Зараз вони можуть залишити хворого малюка на бабусю і продовжувати ходити на роботу, а після такої реформи будуть просто частіше брати лікарняні листи.

Що кажуть відомства?

Практично кожне відомство Росії, що відноситься до сфери економіки, фінансів або праці, поспішило висловити свою позицію по наболілого питання. Представники Мінфіну заявили, що слід не просто підняти планку пенсійного віку, але і знизити показник індексації виплат в 2018 році. Представники з Міністерства праці заявили, що в РФ існує близько 220 тисяч працюючих пенсіонерів, які отримують 83 тис. Рублів і більше. Нібито, їм слід пенсії взагалі скасувати.

Представники Мінекономрозвитку вважають, що після 2018 року можна приступити до першого етапу підвищення, піднімаючи планку виходу на пенсію до 65 років (або хоча б 63 років) протягом 6 років для чоловіків і 16 - для жінок. Те, що вік виходу на пенсію потрібно підвищити, підтвердив і глава Росстату Олександр Сурінов. На його думку, цей крок потрібно було зробити ще 10 років тому, щоб поступово вийти на показник 63-65 років до поточного року.

Проти такої ініціативи висловився Максим Топілін, керівний Міністерством праці країни. Він вважає, що підвищувати пенсійний вік можна лише в разі підвищення тривалості життя. Підтримав його і Андрій Білоусов, який є помічником президента РФ. Зараз таке рішення, на його думку, призведе лише до надлишку робочої сили.


Ймовірно, підвищення пенсійного віку почнеться після 2018 року

Заспокоїти росіян поспішила Ольга Голодець, що займає пост віце-прем'єра країни. Вона повідомила, що до 2018 року ніяких пенсійних реформ проводити не будуть. Проте, питання, пов'язане з індексацією цих виплат, вона вважала за краще детально не коментувати - лише сказала, що уряд робить все можливе, щоб провести індексацію пенсій. Але щось конкретне можна буде сказати лише у другому півріччі 2017 року.

Коли новий закон може набути чинності?

Більшість експертів вважає, що до виборів росіяни можуть не хвилюватися. Саме пенсіонери та громадяни, які перебувають у передпенсійному віці, складають валову частку російського електорату. Навряд чи поточна влада захоче втратити їх лояльність, прийнявши відповідну норму вже в 2018 році. У ЗМІ появилась інформація, що з 2019 року почнуть додавати по 3 місяці в рік для чоловіків і по 6 - для жінок. Тривати це буде до моменту, поки вікова планка не досягне 65 років.

Крім того, розглядається сценарій підвищення вікового нормативу і для соціальних пенсіонерів. Так, жінкам пророкують пенсійний вік в 69 років, а чоловічої частини населення - в 70. У будь-якому випадку, сьогоднішньої молоді варто задуматися про майбутніх пенсійних виплатах самостійно, а то можна і не дожити до віку. Соціальні стандарти Росії поки не настільки високі, щоб забезпечити життя до пенсії людям, які будуть виходити на неї в 65-70 років.
  • 05.01.2017
  • 175 переглядів
Всього коментарів: 0
avatar