Криза в 2017 році в Росії

Криза в 2017 році в Росії

Прогноз на 2017 від ВШЕ повністю збігся з припущеннями Володимира Путіна: буквально за два роки економіку Росії чекає зліт. Але якщо вартість на нафту буде продовжувати знижуватися, то Резервний фонд РФ стрімко запустіє, і країна зануриться в затяжну кризу 2017 року.

Два роки краху

Центр розвитку НДУ ВШЕ склав довгостроковий прогноз, щодо економіки країни був складений на підставі збереження санкцій і антісанкцій. Займаючись моніторингом ситуації, фахівці передбачають три варіанти розвитку подій: негативний (ціна на нафту складе 5 доларів за барель безпосередньо до 2018 року), умерено оптимістичний (ціна на нафту буде коливатися від 60 до 80 доларів за барель протягом 2015-2018 років) і волатильний (практично, такий же, як і умерено оптимістичний, тільки до 2018 року повернеться ціна на нафту в 50 доларів). Але економіка Росії не виграє в будь-якому з цих варіантів: неважливо чи буде нафту за 50 доларів або по 80, держава повинна готуватися до гіршого впродовж двох наступних років, аж до 2018 року. Показники економіки продовжать падіння при негативному сценарії на 7%, а при помірно оптимістичному - на 6% вказано в прогнозі.Якщо вартість нафти складе 50 доларів за барель, то за цим піде падіння реальних зарробітних плат - в 2016-2017 році цей рівень складе 11%. Це призведе до того, що збільшиться відсоток безробіття в кожному місті Росії. У прогнозі йдеться, що умови кредитування також повернуться в гіршу сторону, враховуючи той факт, що за останні 2 роки боргове навантаження населення зросла в кілька разів. Більшість позичальників, на жаль, виявляться банкротами. Не омине повз хвиля інфляції, загальноекономічний спад і низькі темпи індексації, заробітні плати росіян. У реальному вираженні вони знизяться на 3-5% вже в 2016 році. Важкі умови споживчих кредитів, різке зниження доходів призведе до падіння рівня споживання товарів: так роздрібний товарообіг знизиться на 9% в 2015 році, на 3% в 2016 році і на 4% в 2017 році - зазначено в прогнозі. Приблизно в два рази зменшиться обсяг платних послуг, що надаються населенню. Економісти ВШЕ очікують також зниження інвестиційних впливів до 2017 року. Хоча насправді все може виявитися не так плачевно, як віщує прогноз. Вже зараз фахівці відзначили невелике гальмування падіння інвестицій в основний капітал: у березні 2015% була зафіксована цифра в 6%. Але Мінекономрозвитку продовжує будувати песимістичні плани, і розраховує, що рівень падіння досягне 13,7%.

Рік зростання

Який би сценарій не реалізувався 2017 рік (за думку провідних експертів ВШЕ) буде вважатися роком підйому: якщо розцінки на нафту злетять до 80 доларів за барель, можна очікувати зростання економіки до 2,1%. У тому випадку, коли ціна на "чорне золото" продовжить падіння, економіка країни все одно залишиться у виграші, хоч і не великому - 0,5%. Зарплати і соціальні виплати почнуть потихеньку рости, відбудеться пожвавлення роздрібної торгівлі, а також збільшаться інвестиції (при умерено оптимістичному сценарії).

Під час "Прямої лінії" президент РФ Володимир Путін висловив, практично, такі ж очікування. Він не виключає, що на відновлення економіки може знадобитися деякий час, але тим самим, країна доб'ється зміцнення національної валюти і зростанням ринку. В цілому, для повернення на колишні лідируючі економічні позиції має піти не менше 2 років, зазначив президент. ЦБ підтримує главу держави і стверджує, що до 2017 року зростання економічних показників може становити більше 5,5%. Аналогічної точки зору дотримуються експерти Fitch - на їхню думку, економічне зростання почнеться не раніше 2017 року. Більш оптимістичні прогнози будує S & P - 1,9% і Міністерство економічного розвитку - 2,3%. Однак фахівці ВШЕ вважають, що навіть перелом у ВВП не вирішить всіх проблем в державі, особливо тих, які пов'язані з бюджетом. Якщо припустити, що дефіцит бюджетів перекриють через суверенних фондів, Резервний фонд зазнає катастрофи вже до 2017 року. При цьому для фінансування дефіциту не буде вистачати 730 млрд. Доларів, прописано в доповіді.

Затяжна рецесія

Підняття розцінок на нафту не зможе вирішити всіх проблем, що утворилися в Російській Федерації, - вважають аналітики ВШЕ. Враховуючи той факт, що падіння економіки в період з 2016 по 2018 рік дещо призупиниться, темпи зростання цього показника не перевищать 2%, а якщо трапиться черговий занепад цін на нафту, суверенні фонди будуть повністю виснаженими, що призведе до дефіциту бюджету. Такий розклад неодмінно знову спровокує падіння економіки, попереджають фахівці. Після того як фонди спорожніють, з 2017 року економіка країни продовжить падіння, припускає провідний аналітик Центру розвитку Микола Кондрашов. Але він не виключає ймовірність, що такий сценарій триватиме лише рік, звичайно, якщо уряд вчасно відреагують на ситуацію, що склалася, а саме, проведе секвестр до дефіциту бюджету в 1% ВВП. Криза виявиться тривалим, триватиме збільшення процентних ставок за кредитами, зате рентабельність, навпаки, знижуватися. У доповіді говориться, що за цей важкий час Росія може втратити значну частину такого необхідного малого та середнього бізнесу. Досі не ясно, наскільки правдиві виявляться всі ці прогнози, але росіяни повинні бути готові до будь-яких поворотів долі. Хочеться тільки сказати, що жоден з криз не тривав вічно. Рано чи пізно настануть кращі часи, які дозволять людям жити щасливо. А поки залишається сподіватися, що російський уряд докладе всіх зусиль, щоб уникнути остаточного краху економіки країни.
  • 13.12.2015
  • 180 переглядів
Всього коментарів: 0
avatar