Католицький Великдень у 2017 році

Католицький Великдень у 2017 році

Пасха назавжди залишиться одним з найбільш значущих і найдавніших свят в історії. Християни всіх напрямків щорічно відзначають це торжество і чекають його з величезним нетерпінням. Назва свята запозичили у єврейської Пасхи (Песах), але значення у них принципово різне. Євреї своїм торжеством відзначають день виходу євреїв з рабства, а християни - день, коли Ісус Христос воскрес. Католицький Великдень має якісь подібності з Православною. Але все ж вона абсолютно інше свято, зі своїми традиціями і звичаями. Почати варто, мабуть, з витоків. Дати, на які припадає Воскресіння Господнє різняться. Це пояснюється тим, що Папа Римський Григорій XIII ввів григоріанський календар замість юліанського. І тепер всі католики відзначають християнські урочисті дати за григоріанським календарем, а православні - за юліанським. Між двома цими календарями існує різниця - в середньому, 13 днів. Тому дати католицької і православної Пасхи дуже рідко збігаються. Але бувають і винятки. Так вже вийшло, що в 2017 році православні і католики відзначатимуть найбільший стародавнє свято Великодня в один і той же день - 16 квітня.Традиції католицької Пасхи

Кожна католицька країна має свої особливі традиції святкування Великодня. Всі вони об'єднуються лише на грунті частувань. Незмінними залишаються паски, фарбовані яйця і шоколадні зайці. Перед Великоднем починається Страсний тиждень, протягом якої люди підготовляються до торжества. У Пристрасний четвер всі католики вшановують таємну Вечерю, а також прибирають свої оселі і підводять підсумки своїх справ на роботі. У Страсну п'ятницю, яка символізує момент розп'яття Христа, жоден католик не візьметься за важливу справу. В цей день всі вони намагаються вгамувати біль від мученицьких страждань і переживань за Христа Спасителя. У Страсну суботу збираються всією сім'єю вдома і поминають Христа. Цієї ж суботи у всіх католицьких храмах починається Навечір'я Пасхи. Спочатку проводиться Літургія Світла шляхом запалювання великого багаття перед храмом. Священнослужитель повинен від цього вогню запалити Пасхал, зайти в темний храм, вимовити найдавніший гімн "Exsultet". Цей гімн сповіщає віруючих про воскресіння Христа. Тоді вони підходять до пасхалії і запалюють по черзі свої свічки. Перед торжеством Пасхи прийнято не тільки пекти смачні пироги і фарбувати яйця, але і прикрашати будинок яскравими квітами, серветками і букетами. Такий декор символізує воскресіння і життя для всіх християн. Їжу, яку приготували спеціально для Великої Пасхи можна освятити як у храмі, так і вдома. Священик у суботу приходить в будинок до кожного католику особисто і проводить обряд. Вранці воскресіння парафіяни після святкового богослужіння починають куштувати приготовлену їжу, починаючи з яєць. Також за столом повинен бути обов'язково великодній хліб і страви з м'яса. Декор столу теж необхідно виконати у пасхальному стилі. Для цього заздалегідь розписуються дерев'яні яйця, свічки і кролики. Досить приємною традицією вважається дарувати один одному яйця. Можна просто в руки, а можна в невеликих кошиках. Адже яйця це один з головних символів Великодня. Згідно древнім повір'ям, Марія Магдалина подарувала імператору Тиберію яйце в знак того, що Ісус Христос воскрес. Але той не повірив Марії і сказав, що, як яйце не може перетворитися з білого в червоне, так і люди не можуть воскресати з мертвих. І яйце вмить почервоніло. Саме тому існує традиція фарбувати яйця в червоний колір.

Католицький Великдень у різних країнах

У кожній католицькій країні є свої цікаві особливості святкування цього чудового свята:

В Австралії дуже популярними є шоколадні яйця великих розмірів, а також тварини: кролик і Білбіл. Традиційне меню жителів цього континенту на Великдень - смажена яловичина або баранина або курча з овочами. А вранці після служби, парафіяни їдять солодкі гарячі булочки.
У Німеччині святкування Великодня проходить два дні: у воскресіння і понеділок. Увечері в суботу по всій країні розпалюються великодні багаття. Люди вірять, що у вогні згоряють всі їхні гріхи, погані думки і зима. На Великдень німці дарують великодніх зайців і яйця - це вже давно склалася традиція. Символом відродження в Німеччині вважається вінок, який вішають на вікна та двері. Його плетуть з чого завгодно, головне, щоб це було красиво. Потім ці вінки висвітлюють у храмах і дарують своїм близьким і знайомим.
В Англії існує звичай в Пристрасний четвер роздавати милостиню нужденним. У Страсну п'ятницю англійці, як правило, снідають свіжими булочками з родзинками і зображенням хреста. Перед святом будинки, храми і кімнати уквітчуються. Навіть банкетний стіл і той повинен бути весь посипаний свіжими бутонами. Зазвичай вибирають лілії. Ці квіти у англійців є символом жіночності, материнської любові і ніжності. Англійські католики воліють грати весілля якраз у святкові дні.
У Франції існує цікава традиція: як тільки починається Страсна П'ятниця, усі дзвони замовкають. І мовчать до самого Великодня. А батьки говорять своїм дітлахам, що дзвіночки "відлетіли до Рим". Пост французи не витримують, але в неділю обов'язково відвідують церкву. Традиційне блюдо у них смажене курча.
В Італії святкування Пасхи завжди відбувається з розмахом. У Страсну п'ятницю звершується хрещена ходу від Колізею до Палатинского храму. А на площі Собору Святого Петра в день Воскресіння Христового Папа Римський всіх благословляє і вимовляє святкову проповідь.
  • 13.12.2015
  • 1292 переглядів
Всього коментарів: 0
avatar