Якого числа буде Вербна неділя 2017?

Якого числа буде Вербна неділя 2017?

Вербна неділя 2017 буде 9 квітня.

У нашому житті існує величезна кількість різних приводів прикрасити звичайні сірі будні якимоюсь особливою подією або святом. Одним з таких приводів стане святкування Вербної неділі у наступному році.

Це перехідне церковне свято, яке відзначається щороку в різні дні. Традиційно це відбувається за тиждень до святкування Святої Пасхи, в шосту неділю Великого Посту. У 2016-му цим днем було двадцять четверте квітня, а в наступному році свято випаде на дев'яте число місяця.

Головним символом цієї знаменної християнського події є вербова гілка, що уособлює собою прийняття Христом Його великих страждань. Вербну неділю відзначають не тільки представники православної віри, а й прихильники католицтва, а також протестанти. Однак звичай весь рік зберігати в будинку освячені вербички існує саме у православних. Ними прикрашають ікони, а також кладуть в руки померлих в знак духовності буття, перемоги над тлінним земним існуванням і майбутньої вічного життя поруч з Творцем.

Вербна неділя в 2017: історія свята.

По-іншому цей день звучить як Вхід Господній в Єрусалим, або Пальмова неділя. Оскільки на тутешніх землях пальми не ростуть, слов'янські народи замінили її на більш поширене в наших краях рослину - вербу. Звідси і традиційна назва свята, до якого ми так звикли - Вербна неділя.Вербна неділя - це світле свято входження Ісуса Христа в Єрусалим, але крім того, це і день великої жертви Сина Божого, що викупив своїми стражданнями гріхи людей і давши кожному з нас спасіння і вічне життя поруч з Господом Богом після смерті.
Відповідно до Священного Писання в цей день Христос в'їхав в Святий Град на молодому ослі. Народ зустрічав його радістю, покладаючи пальмові гілки до його ніг. Люди бачили в своєму обранцеві Спасителя, який зможе привнести в їхнє життя добро, мир і справедливість. Трагізм тих подій полягає в тому, що ті люди, які так вихваляли Христа спочатку, всього через кілька днів по-зрадницькому повернуться до нього спиною, підготувавши свого обранця жахливу долю. Але Господь не розгнівається на дітей своїх і смерть Сина спокутує їхні гріхи.

Опис в Біблії.

Найбільш канонічним вважається опис Входу Господнього в Єрусалим від апостола Матвія. Однак подія ця знайшла відображення також в Євангеліях від Марка (одинадцята глава), Луки (дев'ятнадцята глава), Іоанна (дванадцята глава). В основному, всі вони дуже схожі між собою, розрізняючи лише в невеликих деталях. Наприклад, в описі від Матвія говориться, що учні Ісуса, за його вказівкою, беруть в місті Віфанія осла, і ослицю, чому господарі тварин не заважають. В описі інших євангелістів розповідається про те, що Ісус посилає двох учнів за молодим ослом, однак господарі не погоджуються, на що учні відповідають, що осел потрібен Господу.

Як проходить святкування Вербної неділі?

Святкування Вербної неділі умовно можна розділити на дві частини. Перша, звана Всенічне бдіння, полягає в тому, що суботнього вечора, що передує цій події, християни направляються в будинку, куди несуть гілки чагарника, щоб окропити їх святою водою відразу після прочитання п'ятдесятого псалма Євангелія. Ця частина святкування символізує собою вхід Господній в Єрусалим. Так само, як це було багато століть тому, люди, тепер уже прості парафіяни, як би зустрічають Христа з запаленими свічками і освяченою вербою в руках. Святкування триває на утрені (друга частина), коли верби знову кроплять свяченою водою під читання благословляючою молитви. Головною подією другої частини є вчинення Літургії Іоанна Златоуста.

Крім відвідування храму або церкви в цей день не потрібно метушитися і кудись їхати. Найкраще провести цей час з близькими, помолитися, подумати про життя. До того ж не варто забувати, що Великий піст все ще триває, а попереду чекає інше, мабуть, найважливіша подія в християнському світі - святкування Воскресіння Христового, до якого потрібно добре підготуватися, очистити свою душу від поганих думок і бажань.

Традиції та звичаї Вербної неділі на Русі. Народні повір'я.

Спочатку на Русі Вербну неділю відзначали пишно і з особливим розмахом, супроводжуючи святкування великого християнського події урочистими церковними процесіями. Але після того, як в 1697 році на престол зійшов Петро Перший, все змінилося. Своїм указом імператор скасував розмашисті святкування, і з тих пір Вербну неділю люди відзначають тихо, в колі сім'ї.

Деякі повір'я в православному християнстві, пов'язані зі святкуванням Вербної неділі, зобов'язані своєю появою нашу язичницького минулого, елементи якого знайшли відображення в сучасному віросповіданні. До них можна віднести вже згадані вище особливості: звичай зберігати гілочки протягом всього року і вкладати вербу в руки померлих в день поховання. Ще одним цікавим звичаєм є віра в те, що освячені гілки чагарнику здатні захистити від хвороб та інших нещасть. З цим пов'язана старовинна традиція бити домочадців окроплення пучком з верби, очищаючи, таким чином, енергетику людини і захищаючи її від негативного впливу. Також нирки освяченої верби вживали в їжу, захищаючись таким способом від хвороб і недуг. З давніх-давен існує звичай купати маленьких дітей у відварі з вербових або вербових гілок, щоб захистити їх від хвороб.

З давніх часів люди надавали вербі магічну силу. Навесні ними виганяли худобу на пасовище, а також використовували в різних обрядах. Наприклад, вважалося, що якщо кинути рослина проти вітру, вона вбереже від поганої погоди, а гілочки, уткнуті в поле, захистять сім'ю від неврожаю. Люди вірили, що верба здатна приборкати пожежу і, якщо в будинку траплялася така біда, кидали її в вогонь в надії втихомирити стихію. Вважалося, що окроплені святою водою гілки чагарнику зможуть уберегти будинок від удару блискавки, тому під час грози вербу клали поруч з вікном. Також була традиція покладати вербу на могилах померлих родичів і близьких людей, таким чином, надаючи їхнім душам вічне заспокоєння. Люди вірили, що якщо жінка не може народити, то в день святого свята їй слід додати в їжу пучрк освяченого чагарнику, після чого вона обов'язково зможе завагітніти і народити довгоочікуваного дитинку.Безумовно, зараз це виглядало б смішно і безглуздо, але в ті далекі часи на Русі вірили, що дівчину потрібно похлестать вербою, щоб вона незабаром змогла вийти заміж. Справа ця доручалося родичам, і чим більше їх було, тим краще.

Вважалося, що верба може надати хоробрість боягузливій людині. Щоб вселити в себе почуття впевненості і сили, в стіну свого будинку слід вбити пучок окроплених святою водою гілок чагарнику.

З магічними властивостями верби люди пов'язували різні прикмети. Деякі з них дійшли і до наших днів. Наприклад, якщо в свято буде стояти морозна погода, вродить багатий урожай. У день святкування Вербної неділі люди стежили за напрямком вітру, яке, як вважалося, буде переважати протягом усього майбутнього літа. Щоб урожай був якісним, заборонялося займатися посівними роботами під час свят.

Однією з найяскравіших традицій на Русі під час святкування Вербної неділі було проведення вербних базарів, де можна було придбати масу різних товарів, починаючи святковими сувенірами та дитячими іграшками, закінчуючи всілякими солодощами та подарунками. Одними з найцінніших товарів на святковому базарі були так звані вербові херувими - фігурки паперових янголят, з'єднаних з гілками чагарнику.

Незважаючи на те, що язичницька віра пішла в минуле, поступившись місцем християнству, віра в надприродні властивості верби досі не згасла.

Значення свята.

Коли ми відзначаємо Вербну неділю, то віддаємо данину пам'яті та поваги найважливіших подій того часу. По-перше, цей день пов'язаний зі входженням Ісуса Христа в Єрусалим. У місто Він в'їжджає на молодому ослі, що символізує мир і добрі наміри. Начулися про диво воскресіння Лазаря, люди чекали Спасителя, який звільнив би їх від військового гніту римлян. Але не судилося збутися сподіванням народу, що погубив власною рукою свого обранця.

Це свято означає визнання Сина Божого Месією, з одного боку, і момент входження Христа в Рай, з іншого.

Цікаво, що про свято згадується ще в роботах Амвросія Медіоланського (міланський єпископ, проповідник і гімнографії, який звернув в християнство Августина Аврелія) і Єпіфанія Кіпрського (один з ранніх Отців Церкви). Саме свято було засновано в сьомому столітті н.е. в Єрусалимі.

Як святкують Вербну неділю в інших країнах?

Свято Входження Христа в Єрусалим відзначається у всьому світі. Наприклад, в Італії Пальмову неділю супроводжується вчиненням літургії, напередодні якої біля церков збираються парафіяни з пальмовими гілками в руках. Людей благословляє священик, після чого присутні йдуть до церкви.

У столиці християнського світу - Ватикані - люди збираються на площі Святого Петра. Через певний час, щоб привітати парафіян, до них виходить Папа, тримаючи пальмову гілку в руках.

У Бельгії та Австрії прийнято вибудовувати навколо селянського наділу своєрідний частокіл з освячених у церкві вербових гілок. Таким чином люди захищають свій майбутній урожай від різних напастей.

Незвичайна традиція святкування Вербної неділі існує в Болгарії, де прийнято плести вінки з вербових гілочок і кидати їх в річку. Цей звичай трохи нагадує биття фарбованими яйцями на Великдень, коли той, у кого яйце вціліє в сутичці, вважається господарем в будинку протягом усього року. Так само і тут: той, чий вінок попливе далі від усіх, стає переможцем, так званим «хресним», а всі інші будуть називатися «причетними» і повинні тепер у всьому йому догоджати.

Вербну неділю не залишає байдужими і тих людей, які не належать до будь-якої віри. Адже свято це символізує не тільки найважливіші християнські події багатовікової давності, але також являє собою розквіт нового життя, пробудження весни, сонця і тепла.
  • 16.09.2016
  • 261 переглядів
Всього коментарів: 0
avatar