Якого числа буде Яблучний Спас 2017?

Якого числа буде Яблучний Спас 2017?

Спас - бог, якому ще в язичницькі часи люди несли подяку за новий урожай. І довгий час Спасів було кілька, наприклад, - грибний, ягідний, хлібний, медовий. Сьогодні в християнській релігії залишилося три: Медовий, Горіховий і Яблучний.

Православне свято, що отримав в народі назву Яблучний спас - свято з багатою історією і традиціями, зачатки якого йдуть з язичницьких часів. Ще зі стародавніх часів він асоціюється у людей з заходом літньої пори, закінченням польових робіт і відкриттям сезону осінніх холодів і дощів, а тому в цей день прийнято було відзначати свято врожаю або родючості. У церковній літературі він називається, як Преображення Господнє, є одним з найважливіших свят в християнській релігії. Відзначається свято Преображення Господнє 19 серпня. У 2017 році Яблучний спас році припадає на суботу. Це свято має різні назви, прижилися в народі, це і Друга зустріч осені, Перші Осеніни, Осеніни, Свято перших плодів, Середній Спас, Спас на горі, Горохів день, Преображення. Українська православна церква в цей святковий день шанує Преображення Господа Бога і Спаса Ісуса Христа.

Яблучний Спас 2017: історія свята.

Згідно з усіма Євангеліє, крім від Іоанна, походження Яблучного Спаса пов'язана з подією, що сталася на горі Фавор (проте історики всього світу до цих пір не можуть з великою ймовірністю визначитися, чи відбулося це подія на горі Фавор або на горі Хермон). Месія разом з близькими учнями Іваном, Петром та Яковом зійшов на гору для здійснення традиційної молитви. Але заснули апостоли не стали свідками найважливішого моменту, коли відбулося Преображення Господнього. Вони відкрили очі, коли перед ними з'явилося сяйво незвичайного світла, який йшов від Христа. Тут же учні побачили Іллю і Моїсея, які розмовляли з Учителем про можливий похід в Єрусалим для звершення подвигу спокути. Але раптом на місцевість нізвідки опустився туман і крізь нього апостоли змогли почути голос Господа, який сповіщав: «Той син мій обраний, в якому є моє благовоління». Учні злякавшись почутого, впали на землю і лежали поки Учитель не підійшов і, доторкнувшись до них, сказав: «Встаньте і не бійтеся». Ісус попросив апостолів залишити побачене в таємниці, до того часу, поки не відбудеться Його воскресіння після страти. Після цієї події учні впевнилися у божественному походженні Ісуса Христа. Ця подія стала тим пам'ятним днем, який відзначається і сьогодні різними Церквами з деякими особливостями за термінами.

Католицька Церква відзначає Свято 6 серпня, але може і переносити на неділю, що йде за цією датою. Вірменська церква відзначає перетворення Господнього щороку по-різному, дата переходить від 28 червня до 1 серпня.

Відомо, що святкування цього дня в Палестині доводиться на IV століття, з часів, коли на горі Фавор імператрицею Оленою був відкритий храм Преображення. Перші згадки про це Дні на Сході відносяться до V століття. Франція та Іспанія почали відзначати свято з VII століття, але Католицька церква за рішенням Папи Римського Калікста III почала відзначати від 1456 року.

Згідно євангельських текстів подія це сталося в лютому, за 40 днів до Великодня, але Православна Церква поміняла дату святкування на 6 (19) серпня, щоб вона не випадала на найсуворіший піст у році - Великий піст. Сьогодні він припадає на Успенський піст. На 40-й день після свята Преображення Господнього віруючі відзначають свято Воздвиження Хреста Господнього.

Як святкується Яблучний Спас 2017?

З раннього ранку віруючі йдуть до храмів на службу, з собою несуть яблука, інші фрукти, ягоди для обряду освячення. Вважається, що яблука до настання свята вживати в їжу не можна. У Православних церквах в цей день відбувається літургія, читаються паримії, співається канон. Служителі церкви одягнені в білий одяг. У храмі парафіяни дякують Господу за багатий урожай. У ці ж дні починається збір гороху, який також висвітлюється в Церкві, і їм прийнято пригощати близьких і бідних. Оскільки до цього дня яблука не їли, то після їх освячення люди роздають з рідним і близьким, біднякам, тільки потім їдять самі.


Яблучний Спас 2017

На Русі після повернення з Церкви, селяни приймалися збирати яблука, але без пізніх сортів. Господарі великих садів перед початком цих робіт запрошували священика. Під яблунями ставили ікону Преображення Господнього та батюшка служив подячний молебень. Тільки після цього до роботи. Вважалося, що зібрані в святкову дату яблука краще зберігаються.

У Новгородській, Псковській і інших губерніях в свято Преображення Господня влаштовували столованье, які представляли собою наступне. Перед Церквою встановлювали довгі ряди столів, жінки їх накривали всілякими частуваннями, серед яких обов'язково були пироги з яблучною начинкою, яблучне варення, квас. З усієї округи збирався народ трапезував і дякував господинь.

У цей день прийнято обмінюватися яблуками, бажаючи один одному міцного здоров'я, багатства, благополуччя, успіху.

Прикмети.

Цей Свято пов'язане з безліччю різних прикмет і ворожінь. Так, люди пов'язують погоду в цей день з погодою майбутніх осені і зими. Так, прийнято вважати, що суха погода в цей день обіцяє суху осінь і навпаки, дощовий холодний день - значить така і осінь. Якщо в встановився ясний сонячний день - чекай сильних морозів і холодів взимку.

Незвичайна прикмета пов'язана з комахами. Люди вірили, що якщо на руку сяде муха, то людини безсумнівно чекає удача. А вже якщо сяде друга, то заповітна мрія може здійснитися в найближчому майбутньому. Тому рекомендується ні в якому разі не відганяти мух, а тим більше їх вбивати. Та й, взагалі, в цей день не варто вбивати будь-яких комах.

Народженим в цей день в будинку потрібно мати сапфір, який буде приносити удачу в життя.

Якщо в Свято зібрати урожай яблук зимових сортів і покласти їх дозрівати, то люди вірили, що вони будуть не тільки багаті вітамінами, але і придбають цілющу силу.
Люди вірять, що якщо загадати бажання і з'їсти яблучний плід в Свято, воно безсумнівно збудеться.

Якщо перше яблуко з'їсти з насінням, то наступний рік обіцяє бути багатим.

Багатство віщує і випадково розсипаний в цей день горох. Перебираючи зібраний горох, господині варто звернути увагу наявність засохлих стручків. Тому як вони можуть говорити про швидку приємної новини. Але якщо такі стручки повні зіпсованого гнилого гороху, то необхідно сходити в храм сповідатися і причаститися. Вважається, що ця ознака вказує на велике число гріхів, який потрібно замолювати. А ось якщо з'їсти млинець з горохом, то є надія одужати хворому. У цей святковий день на Русі було прийняти варити горохову кашу, і господині помічали, що якщо знята з печі каша продовжує кипіти, то рік буде багатим.

Смачними ласощами завжди були пироги, і тут потрібно бути уважним. Коли поверхня пирога тріскається, хтось із рідних чекає від'їзд. Яблука прийняти було їсти з медом, і якщо на підготовлений мед сяде бджола - майбутній рік будинок буде в достатку і радості.
Коли під час збору яблук з дерева спуститься павучок - чекай приємних новин. А якщо зірване яблуко виявиться в павутині, то чекай несподіваного подарунка.
У селах молодь півню кидали жменю пшениці і стежили за ним. Якщо він все з'їдав, то в будинку цілий рік буде панувати добробут, а якщо немає, то можлива біда.
Люди вірили, що якщо в Яблучний спас посидіти під яблонькой, то це посприяє поліпшенню душевного стану і зміцнить здоров'я.

Ворожіння на Яблучний Спас.

В Яблучний Спас можна заглянути в своє майбутнє за допомогою різних способів ворожіння, як правило, цим захоплювалися незаміжні дівчата. Наприклад, найпростішим і поширеним видом є ворожіння по яблучній шкірці. Бажаючому поворожити потрібно зрізати з яблука всю шкірку однією стрічкою. Вважалося, що порвалася стрічка означає, весілля дівчині в такий році чекати не варто. Якщо шкірка не порвалася, її треба кинути лівою рукою через плече, а обернувшись, в отриманому візерунку спробувати побачити свою долю.

Великою популярністю користується ворожіння на цілих яблуках. Потрібно взяти кілька яблук і написати на кожному по одному чоловічому імені. Яблука потрібно залишити на ніч або на відкритому балконі, у дворі, в саду. А з ранку подивитися, що з ними сталося. Якщо яблуко з певним ім'ям ісклёвано птах, то з цим чоловіком не варто заводити відносин, оскільки він не належить серйозно по відношенню до дівчини. У разі, коли велика частина плода з'їдена птахами, то потрібно бути готовою до появи недоброзичливо суперниці. Якщо яблуко з певним ім'ям зовсім зникло, то з цією людиною бути не судилося. Впало яблуко сигналізує про болючі відносини, які не варто продовжувати.
  • 13.09.2016
  • 151 переглядів
Всього коментарів: 0
avatar